=המציאות ההיסטורית בה חיה הדמות

=


תחילת דרכו היתה בסוף תקופת המנדט הבריטי ובה בגיל 15 הצטרף לארגון ה"הגנה"(ארגון צבאי) חי בקום המדינה ונלחם במלחמותיה הראשונות: מלחמת יום העצמאות,מלחמת ששת הימים.
תקופת המנדט הבריטי
תקופת המנדט הייתה תקופה שבה שלטו אנשי אצולה ואנשי צבא. בתקופה זו נאבקו הבריטים בשאיפותיהם הלאומיות של הערבים הפלסטינים ושל היהודים, מתוך רצון להקים סוג של שלטון שבו הבריטים יהיו מעורבים ודומיננטים. המאבק נגד הלאומיות היהודית בוטא בין היתר באיסור על עלייה והגבלת רכישת אדמות, ובמאבק במחתרות: ההגנה, האצ"ל והלח"י. כן מונו ועדות שונות לחקור את המצב בארץ, ולנסות להגיע לפתרונות שיפתרו את מה שהחל להסתמן כהתנגשות חזיתית בין התנועה הלאומית היהודית והתנועה הלאומית הערבית-פלסטינית.
המנדט, שהחל מתוך כוונה להקים בית לאומי ליהודים בארץ ישראל, על פי עקרונות הצהרת בלפור, נראה בשלב מאוחר יותר לאנשי היישוב היהודי כמכשול להקמת הבית הלאומי היהודי וקיפוח זכויותיהם של היהודים.
. המנדט תרם לביסוס הנוכחות היהודית בארץ ישראל, ואף אפשר קליטה מוגבלת של עולים יהודים מגרמניה וממזרח אירופה ערב מלחמת העולם השנייה והשואה. אף על-פי כן, משעה שהחלו מרידות בשלטון המנדט מצד התושבים הערבים הפלסטינים, ובמיוחד בשנים האחרונות לקיומו, נראה היה כי הבריטים מנסים למנוע הקמת מדינה יהודים בארץ. ועדה אנגלית-אמריקנית מיוחדת שזומנה לחקור את סוגיית ארץ ישראל לאחר מלחמת העולם השנייה סברה כי יש להקים מדינה דו-לאומית בשטח המנדט. מדיניות זו הביאה לסכסוך אלים בין שלטון המנדט לבין היישוב היהודי, ערב הקמת מדינת ישראל.
הקמת המדינה
מלחמת העצמאות
בעקבות החלטת האו"ם בדבר חלוקת ארץ ישראל לשתי מדינות - יהודית וערבית - פרצו מהומות בכל הארץ, שהפכו במהרה למלחמת העצמאות. צבאות מצרים, סוריה, ירדן ועיראק הצטרפו ללחימה. הסורים הלבנונים והעיראקים פלשו מצפון, הסורים נבלמו בדגניה, העיראקים לא הצליחו במאמציהם לחצות את נהר הירדן ונבלמו על הגבול, הלבנונים נבלמו גם הם על הגבול. ממזרח פלש הלגיון הירדני, הוא כבש את ירושלים המזרחית, וניתק את העיר המערבית - ירושלים הייתה נצורה. יחידות ההגנה הצליחו לבלום את המצרים באזור אשדוד ויחידות האצ"ל בלמו את המצרים באזור רמת רחל. במערכה על עצמאות ישראל מיום החלטת עצרת האו"ם ועד לכריתת הסכמי שביתת הנשק, נפלו כ־8,000 איש ואשה, מתוך אוכלוסייה יהודית שמנתה בעת הכרזת המדינה כ־650,000 איש. מבין הנופלים במערכה כ־2,000 אזרחים וכ־6,000 לוחמים.
מחלמת ששת הימים- מלחמת ההתשה
במהלך אפריל ומאי 1967 התחדש המתח בין ישראל לשכנותיה. בעקבות איומים של מצרים, סוריה וירדן, החלה ישראל לגייס מילואים והתכוננה למלחמה. הציבור החל ללחוץ על אשכול לוותר על תיק הביטחון ולהעבירו למשה דיין. ב־5 ביוני פתחה ישראל במתקפת מנע כנגד צבאות מדינות ערב, שהתפתחה למלחמת ששת הימים. המלחמה, הייתה ניצחון כביר למדינת ישראל, שכבשה את חצי האי סיני, רמת הגולן רצועת עזה והגדה המערבית ובכך שילשה את גודלה. בהתאם לכך נקבעו גבולות המדינה החדשים - הקו הסגול. כ־800 חללים איבדה ישראל במלחמה וכ־3000 פצועים.
לאחר מלחמת ששת הימים התחולל בגבול עם מצרים עימות ארוך הידוע בשם מלחמת ההתשה שהסתיים באוגוסט 1970, עת שהצדדים הסכימו על הפסקת אש.
מלחמת יום כיפור
. ביום הכיפורים, ה־6 באוקטובר 1973, הפתיעו צבאות מצרים וסוריה את ישראל במתקפה - מלחמת יום הכיפורים, במטרה להשיב לעצמן את השטחים שאיבדו במלחמת ששת הימים. צה"ל ספג מכה בתחילת המלחמה, עד תום הלחימה נגרמו לצה"ל כ־2,300 חללים, יותר מ־7,000 פצועים, 314 שבויים ועשרות נעדרים.

.


תעודת זהות

המציאות ההיסטורי בה חיה הדמות

דילמות בחיי הדמות

חידושים שהדמות חידשה בעולם הציוני

כתב הגנה על הדמות

ביקורת על הדמות