golda.jpg
לקוח מאתר- www.kedma.co.il

גולדה מאיר (מאירסון) 1898-1978


תעודת זהות


נולדה ב 3 למאי 1898 ונפטרה ב 8 לדצמבר 1978.
נולדה בקייב האימפריה הרוסית בת למשפחה מסורתית.
לגולדה היו שתי אחיות (לפני שנולדה היו עוד 5 ילדים שמתו).
בשנת 1903 אביה של גולדה עזב לארה"ב בגלל שלא מצא עבודה.
בשנתיים שמשפחתה הייתה בלי אביה, אחותה שיינה התמסרה לפעילויות ציוניות שסיכנה אותה בהסתבכות אם השלטונות. הדבר נגע לליבה של גולדה, ובעקבות כך ב1906 משפחתה עברה לעיר מילווקי.
בגיל 15 ,הוריה של גולדה חשבו ששליחתה לתיכון היא מותרות, אך בכל זאת התעקשה גולדה ללמוד, ובעקבות כך רבה עם הוריה, ועזבה את הבית לאחותה שיינה הנשואה.
בתקופה שהייתה גולדה אצל אחותה – הכירה את חבורת היהודים הסוציאליסטים שהתאספו בבית אחותה וכך החלה התעניינותה בציונות היהודית.
בתקופה זו הכירה גם את מורייס מאירסון.(מי שעתיד להיות בעלה).
כעבור שנתיים, בגיל 17 –אביה שלח לה לראשונה מכתב התנצלות וביקש שתחזור הביתה למען אימה. שחזרה לבית הוריה, החלה להשתתף בפעילויות במסגרת "פועלי ציון", ואירגנה הפגנה נגד רדיפת יהודים באוקרינאה. גולדה למדה בבית-הספר העממי, התיכוני ובבית המדרש למורות במילווקי .
במשך הזמן שפגשה אנשים מהארץ (דוד בן גוריון, יצחק בן צבי) רצתה גולדה לעלות לארץ ישראל, ושיכנעה את אהוב מוריס אם הזמן לעלות לארץ. ב1917 התחתנה עם מוריס.
ב1918 זכתה להכרה ע"י מעשיה הציוניים מהקונגרס היהודי האמריקאי.
אם הזמן נסעה גולדה לנסיעות פוליטיות. ב1921 גולדה אחותה ומשפחותיהם הפליגו לא"י.
גולדה הגיע לת"א שמה גרה זמן מה, ולאחר מכן עברה אם בעלה לקיבוץ מרחביה בעמק יזרעאל.גולדה אהבה את חיי הקיבוץ, אך בעלה לא, ולכן חזרו לתל אביב, ומשם עברו לירושלים-שם עבדו שניהם במשרדי "סולל ובונה".נולדו להם שתי ילדים מנחם ושרה.
ב1928 התחרש שינוי משמעותי בחייה. דוד רמז הציע לה להיות מזכירת מועצת הפעולות בהסתדרות. תפקיד זה הפך אותה לראש ארגון נשים ציוני גדול.(בגלל העבודה היא עברה לת"א עם ילדיה. בעלה ביקר אותה רק בסופי שבוע וזה מה שגרם לקשר שלהם להתפורר וכעבור כמה זמן הם נפרדו.אבל מעולם לא התגרשו.)
בשנים 1932-1934 היא היתה בארה"ב במסגרת ציונית ואספה תרומות למען נשים חלוצות.שחזרה לארץ היא מונתה למזכירת "הוועד הפועל"-ההגנה העליונה של הסוכנות היהודית.
ב1946 נשלחו רבים מאנשי הוועד הפעול למעצר בלטרון(בניהם משה שרת ראש המחלקה המדינית). גולדה החליפה אותו בתפקיד. לאחר שמשה שרת וחרר הוא ניהל את המחלקה המדינית מול וושינגטון ואילו גולדה היתה בירושלים במרכז.
לפני קום המדינה היא נפגשה פעמיים עם עבדאללה מלך ירדן בפעם הראשונה ב-17 בנובמבר 1947 עבדאללה היה פייסן ואמר שלא יהיו מלחמות וגולדה אמרה שהישראלים קבלו את תוכנית החלוקה. אבל בפגישה השניה ב12 במאי 1948 היה ברור שהוא הולך להלחם בארץ אז גולדה באה אליו מחופשת לערביה עם מומחה לעניני ערביים,היא רצתה לשכנע אותו לא להצטרף למלחמה והוא אמר לה שהוא מצטער אבל זה לא החלטתו והם יתנו לירדן להיות בארץ ישראל ושהם ייתנו ליהודיים ייצוג בפרלמנט ואז היא כבר הסינה שהוא הולך להשתתף במלחמה.
כמה זמן אחר כך בה' באייר תש"ח גולדה חתמה על הכרזת העצמאות בת"א ואז נסעה לגייס כספים בארה"ב למען המאמץ המלחמתי. אחרי זה היא נסעה עם משלחת למוסקבה ואיליה התלוותה גם לו קידר ילידת פריז כי הם רצו שהצרפתית תהייה השפה הדיפלומטית של ישראל.
ב1949 חזרה לא"י כדי לכהן כשרת העבודה אחרי שנבחרה לכנסת הראשונה מטעם מפא"י(מפלגת פועלי ארץ ישראל).היאה כיהנה בתפקיד זה 7 שנים.
בשנים 1955-1956 שימשה כיושבת ראש מועצת המנהלים של חברת עמידר. ב1955 שבן גוריון חזר לממשלה הוא הציע לגולדה מאיר להיות שרת החוץ.ובעקבות החלפת התפקיד היא החליפה את שמה ממאירסון למאיר בעקבות בקשתו של בן גוריון.
היא שמשה כשרת החוץ 10 שנים.
ב1966 התגלתה אצלה מחלת הסרטן אבא אבן החליף אותה התפקיד והיא פרשה מהממשלה אך נשארה בכנסת.
ב 17 במרץ 1969 מונתה לראש ממשלת ישראל וכיהנה בתפקיד זה כ 5 שנים.
עד אוקטובר 1973 היתה גולדה מאיר אהודה על הציבור בא"י אבל לאחר מלחמת יום כיפור ועם חילופי האשמות הגישה ב 11 באפריל 1974 את התפטרותה.
לבסוף מחלת הסרטן שהיתה לה כל תקופת כהונתה כראש ממשלה גברה עליה והיא נפטרה בליל שבת ט כסלו התשל"ט 8 בדצמבר 1978 ונקברה בהר הרצל.המציאות ההיסטורית בה חיה גולדה מאיר

השנים בה חייה גולדה מאיר היו שנים עם הרבה אירועים.

עליה הראשונה- הייתה בשנים 1881-1903. גולדה בשנים אלו עוד הייתה ילדה קטנה .

העליה השניה- 1904-1914. גם בעליה זו גולדה ילדה קטנה ואינה פעילה.
שתי עליות עלו הראו לעולם-שיש ליהודים בעולם צורך במקום ובמדינה ומקום ללכת אליו.
א"י נתפסה ע"י יהודים בחו"ל למקום ציוני מאוד, שבו מיישבים את הארץ, גרים במושבות ועובדים את האדמה.

הכרזת המדינה ב- 14 במאי 1948. לאחר הכרזת המדינה- הייתה "מועצת עם זמנית" שהנהיגה עד
לבחירות מסודרות לכנסת. גולדה מאיר הייתה פעילה במועצה ותרמה רבות לפיתוח המדינה החדשה.

מלחמת יום כיפור- באוקטובר 1973 הטעות המרכזית של גולדה במחלמה זו הייתה שלא גייסה בערב יו"כ את חיילי המילואים בגלל שכך אמרו
לה גורמי צבא בכירים. לבסוף באמצע יו"כ המצב החמיר ולא היה בררה אלא לגייס את החיילים. טעות זו עלה למדינת ישראל במחיר דמים,
ואיבוד זמן. במלחמה גולדה תרמה רבות להצחלתה וניצחונה- ובעקבות כך נבחרה לראשות הממשלה השמינית

המלחמה בטרור- בתקופת הנהגתה של גולדה התגברו פעולות טרור הפלסטיני בארץ ובעולם. בין היתר, אירעה ההתקפה על אוטובוס ילדי אביבים, צה"ל שיחרר את נוסעי המטוס של חברת "סבנה" שנחטף בידי מחבלים. באותה שנה אירע טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן.
בעקבות אירועים אלה פתחה גולדה מאיר במדיניות החיסולים של ישראל, והורתה ל"מוסד" לחסל את ראשי ארגוני הטרור הפלסטיניים בארץ ובעולם.
דילמות הנצבו בפניי גולדה כיהודייה ציונית


לפני עלייתה לארץ שהיתה בערך בת 20 גולדה עסקה בציונות,ונסעה להרבה מקומות לשכנוע אנשים ולהתרמות היא עשתה זאת למרות התנגדותה של משפחתה,חלומה היה לעלות לא"י לאחר הכירה אנשים מהארץ,והיא עלתה לארץ עם בעלה וחותה והשאירה את הוריה מאחור...

באופן האישי היתה לגולדה סוג של דילמה בזה שבגלל בעלה היא היתה צריכה לעזוב את הקיבוץ,מה היה לה קשה מאוד והיא מתארת כך את התקופה בירולים שהיא עלתה לארץ בשביל לחיות חיים ציוניים והיא לא חי במושבות ומיישבת את הארץ.אזהדילמה באופן האישי היא אם לעזוב את הקיבוץ בגלל בעלה או להשאר ולחיות חיים יותר ציוניים. בסופו של דבר גם בגלל שבעלה אמר לה שהוא לא מוכן להביא ילד בקיבוץ הם עזבו לירושלים.
למרות משפחתה התנגדה לזה שהיא עוסקת בציונות ונוסעת להרבה מקומות בשביל זה היא המשיכה לסוע למקומות לשכנוע אנשים ולאיסוף כספים למדינה.

87.jpg
לקוח מאתר- http://www.knesset.gov.il/history/images/87-ss.jpgחידושיה של גולדה בציונות


גולדה היתה הישראלית הראשונה שמונתה לצירה בברית המועצות.
היא עסקה הרבה בעליית עולים לארץ ישרל,ופעלה להקמת שיכונים לעולים חדשים.
בזמן כהונה כשרת החוץ,גולדה מאיר היתה האחראית המרכזית לקשר שלנו עם מדינות העולם השלישית שהתחילו להתפתח בעיקר באפריקה היא דאגה לסייר בהם. היא העלתה אפריקיים רבים לארץ על מנת שילמדו בהשכלה גבוהה יותר וילמדו עבודות חקלאיות. וגם נשלחו הרבה כלכלנים ישראלים לקידום הכלכה באפריקה.
גולדה גם מימשה לפועל את תוכנית ה "מפדה" –תוכנית לגיוס כספים מחברי ההסתדרות שמטרתו היתה עזרה הדדית,להביא לעניים.
גולדה עהיתה הראש ממשלה היחידית בארץ והשלישית בעולם,במשך כהונתה היתה את מלחמת ההטשה והממשלה שבא כיהנה הסכימה לתוכניתו של מזכיר המדינה האמריקאי והביאה להפסקת אש לאורך תעלת סואץ.

מדוע גולדה מאיר היתה חשובה לעמ"י?


בתחילת דרכה גולדה השתתפה בכל מיני ארגונים ציוניים.
גולדה היתה שותפה לארגון פועלי ציון,ואירגנה הפגנות נגד רדיפת יהודיים בעולם,
היתה השגרירה הראשונה של ישראל בברית המועצות.
גולדה נפגשה כמה פעמים עם המלך עבדאללה (מלך ירדן) לפעמים אפילו בחשאי כדי לראות מה המצב בין ירדן לישראל, ולנסות לשכנע אותו שלא ישתתף במלחמה נגד עמ"י.
גולדה נסעה פעמים רבות לחו"ל לגייס כספים למען המלחמות בא"י,כל הדברים האלו מעידים על תרומתה הרבה עבור מדינת ישראל ועל פיתוחה בתחום היהודי-ציוני-מדיני.
היא כיהנה בכנסת בשנותייה הראשונות.
עם הזמן היא מונתה לשרת העבודה ואחר כך לשרת החוץ,בתפקידים אלה היא עזרה מאוד למדינת ישראל וקידמה אותה לכיוונים שונים.(דג':היא יצרה את הקשר עם מדינות העולם השלישי ואפריקה בעיקר).
ולבסוף היא מונתה לראש ממשלה,היא הראתה לעולם שגם אשה יכולה להיות בתפקיד מפתח מרכזי במדינה,היא עזרה מאוד למדינה,ועשתה דברים חשובים,בזמן כהונתה היתה מלחמת יום כיפור ולאחריה בעקבות הדוח היא לקחה אחריות והתפטרה למרות שלא האשימו אותה אלא את הדרג הצבאי.ולא את המדיני.מעשה זה מראה על הצד האחריותי שבא ועל היותה ששמה את טובת הכלל על פני צרכייה האישיים.

מה היתה הטעות של גולדה מאיר?


הטעות העיקרית של גולדה מאיר היתה במלחמת יום כיפור,המלחמה באה בהפתעה למדינת ישראל,בתחילת הלחימה הצבא הישראלי כמעט הובס
המון חיילים נהרגו,והיה נראה כאילו אנחנו הולכים להפסיד בקרב,לבסוף הצבא הישראלי התגבר על הערבים וניצחנו במלחמה.
אבל היו המון הרוגים,האשימו את הדרג המדיני והצבאי, שלא היה אזהרה מודיעינית ושהמנהיגות איפשרה את פרוץ המלחמה בהפתעה.
לבסוף גולדה מאיר לקחה אחריות למרות שלא מצאו האשמה ישירה עליה והיא התפטרה מראשות הממשלה.
בבילוגרפיה מוערת-


http://www.knesset.gov.il/lexicon/heb/meir_go.htm
מאיר (מאירסון), גולדה (1978 ‎-1898 ),סיפור חייה של גולדה מאיר.לקוח מאתר הכנסת

http://www.jafi.org.il/education/100/hebrew/people/bios/golda.html
גולדה מאיר(מאירסון) 1898-1978 ,מראשי תנועת העבודה,ראש הממשלה ה-4 של מדינת ישראל 1969-1974. לקוח מהסוכנית היהודית.

http://lib.cet.ac.il/Pages/item.asp?item=2240&kwd=312
גולדה מאיר(1898-1978) מחברים מאיר אהרוני,שרה אהרוני בספרייה הוירטואלית של מט"ח סיפור חייה של גולדה מאיר

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%93%D7%94_%D7%9E%D7%90%D7%99%D7%A8
ביוגרפיה,ילדות ונעורים,פעילות ציבורית בארה"ב,בארץ ישראל,אשת ציבור,צירה במוסקבה,שרה בממשלה,כראש ממשלה,המלחמה בתרור,מלחמת יום כיפור.
לקוח מאינציקלופדית ויקיפדיה און לין.

http://www.pmo.gov.il/PMO/History/FormerPrimeMinister/golda.htm
ראש הממשל ה-4,גולדה מאיר,סיפור חייה,לקוח מאתר ראש הממשלה